اینولین

اینولین یک کربوهیدرات و فیبر غذایی محلول در آب است که اخیراً توسط سازمان غذا و دارو برای بهبود ارزش‌های تغذیه‌­ای محصولات غذایی تأیید شده است و به عنوان یک ماده غذایی طبیعی در کشورهای اتحادیه اروپا شناخته شده است و به طور گسترده­‌ای در صنایع غذایی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مطالعات نشان داده است که اینولین دارای مجموعه گسترده­‌ای از فعالیت‌های بیولوژیکی است، به عنوان مثال به عنوان یک پری بیوتیک برای بهبود محیط میکروبی روده، تنظیم قند خون، تنظیم چربی خون، آنتی اکسیدان، ضد سرطان، تنظیم سیستم ایمنی بدن و … عمل می‌کند. این ماده به عنوان حجم دهنده، جایگزین چربی، شیرین کننده و ماده نگهدارنده آب در صنایع غذایی استفاده می‌شود. همچنین می‌تواند در داروسازی به عنوان تثبیت کننده، حامل دارو و عامل درمانی کمکی برای بیماری‌های خاص مانند سرطان کولون و دیابت استفاده شود.

فرایند تخلیص اینولین به صورت صنعتی در بسیاری از کشورهای اروپایی و بعضا آسیایی صورت می­‌پذیرد. در این پروژه فرایند استخراج، خالص‌ سازی و بهینه کردن فاکتورهای موثر برای استحصال اینولین از گیاه کاسنی صورت پذیرفته است. در حال حاضر دانش فنی فرایند خالص سازی اینولین و اجرای آن در مرحله آزمایشگاهی با موفقیت حاصل شده است و اینولین با خلوص بالای 95% و با راندمان بسیار خوبی تخلیص گردیده است. ضمنا شرایط آب و هوایی کشور ما برای کشت کاسنی مناسب است و می‌تواند در مناطقی که چغندر کاری رواج داشته به خوبی جایگزین یا مکمل کشت چغندر گردد. بومی‌سازی کشت رقم زراعي کاسنی با عملكرد ریشه بالا در کشور نیز با موفقیت انجام شده است.

باور امید و رشد

صندوق «باور» به همت مؤسسه تحقیق و توسعه دانشمند و باهدف تأمین سرمایه بذری در «زیست­ بوم کارآفرینی، فناوری ونوآوری در سطح کشور»، در سال ۱۴۰۱ راه­ اندازی شده است و اقدام به سرمایه ­گذاری خطرپذیر در مراحل ابتدایی شکل گیری، رشد و توسعه «تیم های کارآفرین، کسب و کارهای نوپا وشرکت های فناور و نوآور» می ­نماید و طرح ­هایی که مسیر رسیدن به درآمد و بازار را درست بررسی و نیز پیمایش اولیه کرده باشند و از نظر فنی، دارای نمونه اولیه مورد تأیید در مراحل آزمایشگاهی یا دارای کاربری مورد تأیید به تعداد محدود در بازارهدف باشند، می پذیرد.

تلفن پشتیبانی: 02186088214  | شنبه الی چهارشنبه از ساعت 8 الی 17 به غیر از روزهای تعطیل

تمام حقوق وب سایت محفوظ است.
طراحی سایت : آژانس خلاقیت و نوآوری ویرا